Metin2 PVP Server Yedeği Nasıl Alınır?

lisamt2

Server Yedeklemenin En Kolay Yolu

Metin2 pvp serverler’de her geçen gün farklı bir problem yaşanıyor. Eklenen yeni özellikler, farkında olmadığımız oyuncu işlemleri daha önce hiç görmediğimiz hataları karşımıza çıkarabiliyor. Demek istediğim ne kadar profesyonel olursanız olun metin2 pvp server sahibiyseniz her an görmediğiniz bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hataların zaman zaman çözümünü bulmak imkansız olabiliyor. Ama şunu unutmayın ki en büyük hata çözümü aldığınız günlük yedekler ile gerçekleşmektedir. Server yedeklemenin birçok kolay yolu var ancak ben sizlere en kolay yolunu anlatacağım.

Server yedeğinizi bilgisayara almanız saatler sürebilir. Yeteri kadar vaktiniz olsa dahi sunucuya fazla bağlı kalmaktan sunucu güvenlik ihlali olarak görebilir ve aktarıma kendini kapatabilir. Biz bunlarla hiç uğraşmayıp root dizinimize yedeklerimizi sıkıştırıp yalnızca birkaç dakika içinde bilgisayarımıza alabilecek hale getireceğiz.

lisamt2

Yedeğimizi en hafif hale getirmek için loglarımızı temizliyoruz. Önceki makalelerimizden log temizleme işlemlerine bakabilirsiniz. Ardından da aşağıdaki kodu biz root dizinindeyken yazıyoruz. Yani cd /root enter’dan sonra:

tar -cvvf dosyadinikoy.tar.gz /var/db/mysql

kodunu yazıp enterladığımızda mysql yedeğimiz dosyaadinikoy.tar.gz şeklinde root klasörümüze oluştu. Tar.gz uzantılı olduğu için boyutu en az derecede diyebiliriz. Aynı işlemi oyun dosyalarında da gerçekleştirebiliriz. Yani var/db/mysql yerine usr/game yazarak game klasör yedeğini root klasörüne alabiliriz. Ancak dosyaadinikoy.tar.gz’deki ismi değiştirinki üstüne yazmasın.

Metin2 Rehberi
Metin2 oynamaya 2007 yılında Alesta serverında başladım. Alesta serverinde uzun süre sıralamada ilk 100de kaldım ve ardından PVP serverlar ile ilgilenmeye başladım. Çeşitli serverlarda GM'lik görevi yaptıktan sonra kendi serverlarımı kurmaya başladım. Yıllar boyunca kendi PVP serverlarımı yönettim ve geliştirmeler yaptım. Şimdi Metin2 Rehberi aracılığıyla bütün tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.
lisamt2