Metin2 Omuz Kuşağı Rehberi | Omuz Kuşağı Nedir?

Metin2 oyununda 2015 tarihinde gelen bir güncelleme ile oyuncular omuz kuşağı sistemi ile tanıştılar. Gelen bu kuşaklar karakterinizin dış itemi olduğu için bir nevi kostüm gibi gözükmektedir. Zaten kostüm bölümünden giyilip çıkarılabilen bir eşyadır. Buda şu anlama gelmektedir. Dışarıdan bakıldığında bu omuz kuşakları görülebilmektedir.

Omuz kuşağının en iyi yönü ise hiç bir kısıtlaması bulunmamakta olması. Yani her levvlde her karakter omuz kuşağını kullanabilmekte, Peki nasıl omuz kuşağını kullanırız; Envanter bölümünü açtığınızda kostüm buttonuna tıklıyoruz ve orada açılan bölümde omuz kuşağı bölmesini göreceksiniz. Omuz kuşağınızı oraya sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Omuz Kuşağı Nasıl Elde Edilir?

Usta kuşağı NPC Theowahdan vermiş olduğu 40 level görevi özel bir kumaş tamamlandığında elde edilebilir.

Theowahdan nerde bulunur (koordinatları);

Sarı bayrak Joan:680, 717
Mavı bayrak Pyungmoo:413, 539
Kırmızı bayrak Yongan:732, 479
Tarafsız Bölge:564, 1168

Hakim Kuşağı item shoptan, yani nesne marketten 49 EP karşılığında alınabilir.

Omuz Kuşağı Usta Kuşağı ve Hakim Kuşağı olarak 2 çeşittir. Aralarında ise sadece görünüş farkı bulunmaktadır.

Kuşak Görevi Nasıl Yapılır?

  1. Theowahdan npcsine giderek özel bir kumaş yazısına tıklayın.
  2. Theowahdan npcsi sizi yüzbaşı npcsine yönlendirecektir. Yüzbaşı npcsine gidin.
  3. Yüzbaşı npcsinden görevi aldıktan sonra 1 adet kumaş alabilmek için 3 saat boyunca oyunda açık kalmalısınız.
  4. 3 saat sonunda ise kumaş elde edebilirsiniz. Usta Omuz Kuşağı alabilmek için 40 adet kumaş biriktirmelisiniz.
  5. Bunun için 120 saat oyunda aktif olmalı ve her defasında ise görevi yapmalısınız.
  6. 40 adet kumaş biriktirdiğinizde Theowahdan npcsine gidip biriktirdiğiniz bu kumaşları teslim ederek karşılığında Usta Omuz Kuşağı alabilirsiniz.

Omuz Kuşağı Nasıl Geliştirilir?

Omuz Kuşağı Basit , Zarif , Asil ve Özel olarak 4 sınıfa ayrılır.

Basit Omuz kuşağını NPC Theowahdan kombinasyon seçeneği ile geliştirebilirsiniz. Omuz Kuşağı gelişiminde ise geliştirilmek istenen kuşak seçilir ve bu kombinasyon penceresinde kuşak bir yuvasına konur. Aynı özellikteki diğer Omuz kuşağı ise kombinasyon penceresinde kuşak iki yuvasına konur. Yükseltme başarılı olursa yuva bir ve yuva iki de bulunan kuşaklar birleşir ve envanterinize üst seviye kuşak gelir. Yükseltme başarısız olursa sadece yuva iki de bulunan kuşak kaybolur.

Omuz Kuşağı Bonus Ekleme Ve Geliştirmesi (İtem Emdirme)

Omuz Kuşağının özelliği ise zırh ve silah gibi itemlerin efsun bonuslarını kendisine emmesidir.
Omuz kuşağın seviyelerine göre bonus emiş gücü vardır. Omuz Kuşağı (Özel) %10 ile %20 arası rasgele gelmektedir.

Omuz Kuşağı Basit = %1 Emiş gücü
Omuz Kuşağı Zarif = %5 Emiş gücü
Omuz Kuşağı Asil = %10 Emiş gücü
Omuz Kuşağı Özel = %10 ile %20 Emiş gücü

Bu sistemde dikkat edilmesi gereken en önemli yer ise bonuslarının emmesi için kullanılan itemlerin silinmesi olacaktır. Sistemde kullanılan itemlerin seviyeleride önemlidir. Bunun gerekçesi ise itemin kendisinde bulunan özelleğini emmesidir.

  • Silahlarda saldırı değeri ve saldırı hızı ile ekli olan bonuslar mevcutsa kuşağınızın % emiş oranına göre emmektedir.
  • Zırhlarda ise zırhın defansı ve efsunlarına göre % kaç bonus varsa kuşağınızın % emiş oranına göre emmektedir.

Bonus emiş penceresin de sol tekli yuvaya emiş bonusu eklemek istediğiniz kuşağı ve bonusun emileceği zırh veya silahı sağ üçlü yuvaya koyduğunuz zaman sonuç alt yuvada görülecektir. Eklenen bonuslar ise dönüş belgesi ile silinebilir. Dönüş belgesi ise item shoptan, yani nesne marketten 9 EP karşılığında alınabilir.

Her seviye kuşağın kendisine özel bir emilim yüzdesi vardır. Bu emilim yüzdesi birleşme işlemlerinde kullanılacak olan silah ya da zırhın bonuslarını aktarımını etkilemekte. Bonus emilimi yapmak için theowahdan npcsine giderek bonus emişi seçeneğine tıklayın.

Örneğin, geleneksel bir kuşak elde ettiniz ve raslantı sonucu ise emilim yüzdesi %18 çıkmış olsun. Bonus emilim menüsü açıkken, envanterinizde ki bulunan geleneksel kuşağa farenin sağ tuşu ile tıklayarak menünün solundaki boş kutucuğa yerleştiriyoruz. Sonrasında ise sağ kısımda bulunan 3 slotlu bölmeye herhangi bir silah veya zırhlardan bir tanesini ekliyoruz. (Bu bölmenin üç slot olarak gözükmesinin sebebi, çift el silahlarının üç slot alan kaplamasından kaynaklanmaktadır.)

Örnek olarak +9 beş element bıcağını bu bölüme yerleştiriyoruz. İtemin bonusları ise şu şekilde olsun:

– Saldırı Değeri 431-451
– Saldırı Hızı %15
– Yarı İnsanlara Karşı Güçlü %15
– Canavarlara Karşı Güç %5
– Güç +12

Tamam butonuna basıp, emilimi tamamladığımız zaman %18 emilime sahip kuşağın bonusları şu şekilde olacaktır:

-Saldırı Değeri 77-81
-Saldırı Hızı %2
-Yarı İnsanlara Karşı Güçlü %2
-Canavarlara Karşı güç %1
-Güç +2

Emilim sırasında silah veya zırh kullanarak tüm bonusların emilimini kolay bir şekilde sağlayabilir, hem saldırı ve hemde savunma özellikli kuşak setleri yaratabilirsiniz. Emilim sonrası, birleşmede kullanılan silahlar ve zırhlar tamamen yok olmaktadır.

Omuz Kuşağındaki Emilmiş Bonuslar Değiştirilebilir Mi?

Kuşaktaki bonusların üzerine yeni bonuslar maalesef ki eklenememektedir. Ancak kuşaktaki bulunan mevcut bonusları silip, yeni bir itemle birleştirme yapabilirsiniz. Bir kuşağa eklenmiş bonuslar sadece nesne markette bulunan ve satılan dönüş belgesi ile silinebilir, kuşak tekrar emilim yapılabilir hale getirilir.

Metin2 Rehberi
Metin2 oynamaya 2007 yılında Alesta serverında başladım. Alesta serverinde uzun süre sıralamada ilk 100de kaldım ve ardından PVP serverlar ile ilgilenmeye başladım. Çeşitli serverlarda GM'lik görevi yaptıktan sonra kendi serverlarımı kurmaya başladım. Yıllar boyunca kendi PVP serverlarımı yönettim ve geliştirmeler yaptım. Şimdi Metin2 Rehberi aracılığıyla bütün tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.